.

MČR SUP – paddleboard na divoké vodě 2021

Jako již tradičně patřil vrchol sezóny na divoké vodě závodům v Českých Budějovicích.

V polovině srpna se tak sešlo bezmála 50 závodníků na umělé slalomové trati v Českém Vrbném u ČB.

V pátek byl plánovaný trénink, kterého využilo množství závodníků a pro jistotu se dostavili do areálu již ve čtvrtek večer. Přihlášky nově fungovaly již v pátek večer a ještě před západem slunce se většina závodníků sešla v restauraci Na Kanále, aby se za hudebního doprovodu severočeských závodníků uvolnila na sobotní závodní den.

Úvodní disciplínou byl sprint ve spodní části trati, který letos končil na dřevěném mole a nebylo tak nutné pádlovat až do ústí kanálu do koryta Vltavy. Toto mnozí závodníci kvitovali, neboť proud je v nejspodnější části již slabý a hlavně špatně čitelný. Také sil všem ke konci ubývá. Ve sprintu se jede pouze rovně dolů, bez bran a jiných zastávek. Jde tedy o to, najít si optimální stopu, frekvenci pádlování a hlavně správně rozvrhnout síly. Kratší trať nejlépe sedla Honzovi Rottovi, kterému byl na profesionální časomíře změřen konečný čas 48,431 sec. majitel PADDLEBOARDSHOPU sedlal nejnovější TAMBO CORE 10‘5‘‘ WOW-ICT a v rukou třímal vyladěné pádlo TAMBO Scalpel, mnozí tak připisují jeho vítězství spíše materiálové než fyzické přípravě :-) Druhým byl ředitel závodu a předseda BUDE SPORT ČB Tomáš Vaněček (TAMBO + RK) třetí Adam Svoboda (TAMBO).

V ženách dominovala s časem 49,258 sec. Kristýna Babiánková jezdící za KVS Praha a krotící poslední modely prkna i pádla od TAMBO, druhá doletěla s odstupem 7 sec za BUDE SPORT Gabriele Pinkava (TAMBO) a třetí flek brala Lída Rychtarová (TAMBO).

Mezi dětmi zvítězila Pavlína Kaňková, druhý byl Ondra Pinkava a třetí Kryštof Moravec, nepřekvapivě již známá kombinace příslušnosti BUDE SPORT + TAMBO.

Po obědové pauze byl naplánovaný boardscross na horní části trati, kde je nyní surfová vlna s mohutným válcem, který nenechával jezdce v klidu. Stejně tak jako spodní část ve středu, byla vlna v sobotu dopoledne mírně upravena a ještě cca 30 minut před samotným závodem byl změněn průtok. Nikdo ze závodníků se tak nemohl vymlouvat, že mají místní trať až moc najetou.
V crossu startují 4 závodníci najednou a jde o kontaktní závod, vyjma ataku soupeře pádlem je povoleno vše. Na trati jsou rozmístěné 4 bójky, které je potřeba objet vracákem proti proudu, a to v libovolném pořadí. Vlna byla přes úpravu stále mocná a bylo jasné, že průjezd bude možný pouze zcela při pravé, nebo zcela při levé straně. Pravá strana byla snazší, ale umístěné levé bójky zase zvýhodňovalo průjezd tímto směrem. Dá-li se za výhodu považovat, že se tím zkrátila celková vzdálenost, ale závodník se při průjezdu do druhého vracáku musel poprat s velmi silným proudem a přejezdem velkých vln. Na trénink bylo jen velmi málo času a koupali se prakticky všichni, včetně pozdějšího mistra a mistryně. Po lítých bojích se mezi muži do velkého finále probojovali Honza Rott, Tomáš Vaněček, Míra Tatíček a Adam Svoboda a ve zmíněném pořadí také svoji jízdu s přehledem dokončili. Mezi ženami jasně vedla Kristýna Babiánková před Gabrielou Pinkavou a Julií Havlíkovou. O parádní podívanou se postarali veteráni, kde do poslední chvíle nebylo jasné kdo se stane mistrem. Tento post nakonec lepším průjezdem kolem bójky připadl Janu Šestákovi před Martinem Durou a ze začátku velice slibně jedoucím Petrem Nekolným. Parádní souboje jsme mohli sledovat také mezi juniory které ovládl Oliver Šmíd před Ondřejem Štětkou a Janem Šestákem juniorem.

Zatímco ve sprintu měli děti zkrácenou trať o horní, nejtěžší část v crossu si dali stejný průjezd jako dospěláci a to ještě všichni 2x aby jim nebylo líto, že v pěti přišly o postupová kola. Pohled to byl vskutku dechberoucí, vždyť vlna byla často vyšší než samotní jezdci, kterým nezřídka-kdy nebylo ani 10 let. Po lítých bojích protnul jako první cílovou pásku Ondřej Pinkava před Pavlínou Kaňkovou a Kryštofem Moravcem.

Celý den byl zakončený loni objevenou zábavou a sice masscrossem, nebo chcete-li „masokrosem“.
Vezmi alespoň 30 pádlerů, nech je chvilku odstát v nejhornější bazénu nad vlnou, poté řádně promíchej v celém kanálu, včetně nejtěžší prostřední části, kde musí objet 2 protivodné bójky a můžeš dole servírovat řádné vysmáté, proprané kousky, kteří často přijedou na cizím boardu, bez pádla, vleže v kleče, jak to zrovna vyjde. Tak by mohl znít stručný recept na tuto disciplnínu, která si získává velkou oblibu a jde v ní spíše o společný zážitek, než o finální pořadí, kde můžeme jen zmínit, že na 3. místě projela cílovou čáru Kristýna Babiánková a z druhého místa se těsně radoval stále se zlepšující Adam Svoboda.

Pro pobavení se můžete mrknout video na z masokrosu:

Po závodě vzali všichni za vděk bohaté občerstvení, které pro závodníky připravili členky místního klubu BUDE SPORT. Toto je další krásná tradice v Budějovicích, že na závodníky myslí i po zápolení na vodě, takže sud plzeňského i budějovického piva zdarma na rozjetí večírku byl jen další třešinkou. O hudební produkci se postaral mladý DJ Štětec a posléze všechny svým setíkem uzemnil MC Kajaq, který později vyměnil mikrák za ukulele a za doprovodu bubnu pod jeho parťákem z vody Ďourou připravili krásný hudební zážitek. Večírek skončil „lehce“ po půlnoci, protože na další den byl plánovaný slalom a závodníci na tuto královskou disciplínu potřebují být fresh.

V neděli se všichni probudili do slunečného rána, které kolem desáté vystřídala mohutná sprška, ale ta jen pročistila vzduch a závodníci tak mohli po chvíli opět v kraťasech sledovat stavbu trati slalomu, které se ujal správce místního kanálu a několikanásobný mistr světa v raftingu Ondřej Pinkava (ano jedná se o otce nadějného Pinkavy Juniora a to hned 3x).

Trať slalomu měla celkem 22 bran. Délkou byla shodná s tratí sprintu, ale náročností o level výše. Hned v úvodní kaskádě byla vytyčená první protivoda na pravé straně. Následovali brýle v dalším velkém bazénu a pak smrtelná kombinace povodných branek, kde většina závodníků volila průjezd tzv. na R. Poté se již voda uklidnila, ale zase docházely síly a více jak polovina vytyčených branek. Ondra nám tedy připravil krásnou tecnickou trať, která rozhodně nebyla zadarmo a také díky tomu jsme se dočkali mnoha 50sec penalizací za neprojeté brány a stejně tak 2 sec. penalizací za doteky.

Nejsledovanější kategorií byly muži a jedna žena. Po prvním kole slalomu se vedení ujal Adam Svoboda, následovaný Tomášem Vaněčkem a Honzou Rottem, ani jeden z jezdců nezvládl trať projet čistě bez šťouchu. Favorit Honza Rott zaznamenal dokonce jeden pád a jeho svěřenkyně Kristýna jej tak v první jízdě předčila o několik vteřin. V druhé kole se Honzovi povedlo výrazně zrychlit a tak se nakonec radoval s jedním šťouchem z vítězství v čase 115,15 sec, následovaný Adamem Svobodou který měl sice jízdu čistou, ale pomalejší 121,86 a na třetím místě Tomáš Vaněček kterému se počítal čas z prvního kola 125,82 , neb to druhé se mu nepovedlo podle jeho představ. Tady je důležité zmínit čas Kristýny Babiánkové, který byl včetně šťouchu 122,82 a Kristýna by se tak mezi muži umístila na 3. místě s nepatrným odstupem na druhého Svobodu. Logicky z toho plyne, že Kristýna závod žen ovládla a to s náskokem více jak dvou minut před Gabrielou Pinkavou, která započítávala celkem 2 neprojeté branky. Opačný přístup zvolila Rozárie Švehlová, která se s tratí prala velmi statečně. Zodpovědně se i několik desítek metrů vracela do vynechaných branek a nakonec se jí se ctí povedlo všechny započítat, náhoda tomu chtěla, že Gábinu a Rózu dělil v cíli rozdíl 0,5 sec. Za ten boj si zaslouží Róza velký obdiv.

Mezi Juniory se s tratí popral nejlépe Oliver Šmíd a byl by čtvrtým mužem celkově, následoval jej těsně Jan Šesták junior a bronz si vyjel Ondřej Štětka. Z dětí opět dominoval Ondra Pinkava, následovaný Kryštofem Moravcem a Annou Kaňkovou. Mezi veterány zopakoval triumf Jan Šesták sen. následovaný Janem Šrámkem a Petrem Nekolným.

Závěrečný závod hlídek, kde jedou společně na trati 3 jezdci z jednoho týmu ovládli jezdci TAMBO team Praha ve složení Rott, Babiánková, Svoboda.

Krásné počasí, perfektně připravený závod a mnoho fajn lidí kolem vody. To bylo MČR 2021. Děkujeme všem pořadatelům z BUDE SPORT ČB, Michaele Dvořákové za fotografie, Janu Jarešovi za videoedit a všem závodníkům za čestné soupeření.

Fotogalerii z celého závodního víkendu můžete shlédnout ZDE.

Videoreport ze závodu:

Za PADDLEBOARDSHOP si ještě dovolím malé zhodnocení z pohledu prodejce TAMBO boardů. Dalo by se říci, že prvotním předpokladem k tomu stát se dobrým whitewater jezdcem je pořízení si vybavení TAMBO, které na letošním MČR dominovalo ve všech kategoriích, vyjma veteránů které ovládl Jan Šesták. TAMBO plováky mělo přibližně 90% jezdců a pádla jen o něco méně. Nejoblíbenější plovák je TAMBO CORE 10‘5‘‘ WOW, případně ESD a u pádel vedou Scalpely v karbonu. Mnoho jezdců, ale zvolilo i levnější verzi ECO Scalpelu.

Prkna jsou velmi tuhá a reagují tak na náklony přesně a rychle, také snadno proráží vlny a kloužou po válcích horem. Méně zkušení jezdci si plováky lehce podfukují aby odpouštěly chyby. Tím sice přijdou o rychlost, ale získají na komfortu jízdy a v případě potřeby mohou tuhost snadno zvýšit.

Pádla se velmi osvědčila pro svoji odolnost výkonnost a snadné protahování vodou. Spolu s kombinací kurzů na divoké vodě a růstem mladých jezdců se TAMBO o svoji dominanci na poli divoké vody nemusí bát. Jde jen o to, vyvézt toho naše umění i do zahraničí.

Stranou nezůstávají ani rekreační jezdci, protože čím lepší prkna se nám povede vyvíjet na divokou vodu, tím lepší prkna budou i pro rekreační jezdce, protože prkno, které je rychlé a stabilní je tou nejlepší kombinací.